Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


Strukturalizmus

A strukturalista gondolkodók közös alapállása, hogy a korábbi elméleteknél sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni azokra a tényezőkre, amelyek egyedülállóan jellemzőek az emberi természetre, nevezetesen a gondolkodásra és az értelemre. Hiszen éppen a gondolkodás az, amely visszatükrözi azokat a módozatokat, ahogyan az erőforrásokat megszerzik, és ahogyan az osztályok egymást kizsákmányolják. Vagyis figyelembe kell venni azt is, hogy az ember szubjektíve hogyan érzékeli a valóságot, és nem pedig csak arra helyezni a hangsúlyt – ahogyan azt a materialisták teszik –, hogy az emberi élet objektív feltételeitől, vagyis a természet kihasználásának szükségességétől úgysem tudja magát egyetlen nép sem függetleníteni (Hollós, 1995: 18–19). Az iskolához tartozó kutatók az emberi gondolkodás egyetemes mintáját hangsúlyozzák.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave