Tölgyessy Zsuzsanna

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata


A tervezés

„Csak a rendkívüli körültekintés és a körülményekre való kifinomult reagálás teszi lehetővé, hogy a drámaóra a gyerekek élményében szabad és önfeledt játékként tűnjön föl.”106 A drámapedagógiai foglalkozás egyik legfontosabb sajátossága, hogy csak részben tervezhető folyamat, mivel a tanóra során a pedagógus csak a háttérből irányítja a tanulók alkotási folyamatát, válaszaikat nem tudja előre megtervezni, hiszen számtalan válaszlehetőség jelenik meg, ezért a sikeres drámapedagógiai foglalkozás egyik alapját a pedagógus alkalmazkodóképessége adja. „Adott esetben a diákjaira és a tanítási helyzetre koncentráló tanár az adott pillanatban legadekvátabb döntést hozza – írja Zalay Szabolcs –, építve a tervezési alternatíváira, az empátiájára, a fókusztudatosságára és az intuíciójára.”107

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 265 0

Hallom: elfelejtem. Látom: emlékezem. Cselekszem: megértem – ez a régi kínai közmondás összefoglalja a drámapedagógia lényegét a játékalapú, tevékenységen keresztül megvalósuló tanulást, a problémamegoldó és a tapasztalaton keresztül létrejövő feltárást.

A kézirat előbb elméleti síkon igyekszik körbejárni a drámapedagógiát (központban a tanítási és alkalmazott drámával), majd alkalmazhatóságát az oktatás keretei között vizsgálja. A drámapedagógia multifunkcionalitására (módszer, tantárgy, művészeti intervenció, társadalomkritikai fórum) csak utal, a határterületekre – mint a színházi nevelés és a gyermek- és diákszínjátszás (ami nem azonos a professzionális gyermekszínházzal) – csak utalások szintjén merészkedik megfelelő ismeret és tapasztalat híján.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tolgyessy-a-dramapedagogia-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave