Géczy Anna

Az evés pszichopatológiája és az evészavarok kezelésének pszichoterápiás lehetőségei


Interperszonális pszichoterápia

Az interperszonális pszichoterápiát az 1970-es években eredetileg a nem pszichotikus depressziók farmakológiai kutatásához dolgozták ki (Klerman és mtsai 1984). A cél az volt, hogy olyan rövid, behatárolt idejű, jól követhető terápiát dolgozzanak ki, amelynél a hatékonyság jól mérhető, hogy a gyógyszeres kezelések effektivitásával össze lehessen hasonlítani. A depresszió és a disztímia kezelésében az interperszonális pszichoterápia hatékonynak bizonyult. Nevét abból kiindulva kapta, hogy a depresszió kialakulásában és fenntartásában a személyközi kapcsolati zavarok fontos szerepet játszanak, és a terápia e kapcsolati problémák köré szerveződik. A rendkívül jó terápiás eredmények hatására a módszer gyorsan elterjedt, és később a depresszión és a disztímián kívül más mentális zavarok – pl. szorongásos zavarok, evészavarok közül elsősorban a bulimia nervosa, falászavar és a testdiszmorfiás zavar – kezelésére is sikeresen alkalmazták (Fairburn és mtsai 1993; Fairburn 1997; Weissman és mtsai 2000). Az első magyar nyelvű ismertetések az ezredfordulón jelentek meg (Túry és Szabó 2000; Lajtai 2001; Szumska 2005; Zalai és Novák 2012).

Az evés pszichopatológiája és az evészavarok kezelésének pszichoterápiás lehetőségei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 248 3

A jegyzet a PPKE BTK pszichológia szakos hallgatóinak készült. A BA és a MA képzésre járók egyaránt haszonnal forgathatják, mivel az első témák – például a táplálék felvételének szabályozása, a táplálkozás alapvető motívumai, az emóciókkal való kapcsolata, valamint kultúrtörténete, szociális meghatározottsága fejezetek az alapozó tárgyakhoz kapcsolódnak, míg az evészavarok diagnosztikája és terápiája a mesterképzésre járóknak igyekszik naprakész (2012-ben) információkat adni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/geczy-az-eves-pszichopatologiaja-es-az-eveszavarok-kezelesenek-pszichoterapias-lehetosegei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave