Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


1.3.4.3. Az állandó szókapcsolatok

 
Az állandó szókapcsolatok szó- vagy mondatértékű nyelvi egységek, melyek általában szerves szókapcsolatokból keletkeztek (szájba rág, síkra száll). Jellemzőjük, hogy az őket alkotó szavak nyelvtani kapcsolata már nem eleven. A szavakat csupán a megszokás tartja össze, még akkor is, ha az eredeti viszony jelölőjét (például: a viszonyragot vagy az egyeztetés toldalékait) a szavak magukon viselik. Jelentésüket és szerkezetüket tekintve is merevek, nem változtathatók (a ráncba szed szókapcsolat egyik tagját sem helyettesíthetjük rokon jelentésű szóval; nem mondhatjuk, hogy *ráncba rak, *redőbe szed; a szerkezet formáján sem változtathatunk: *ráncokba szed, *ráncok szerint szed). Az állandó szókapcsolatok tagjaira nem kérdezhetünk, vö. *Mibe rág? (Szájba.); *Mibe szed? (Ráncba.) Az állandósult szókapcsolatok ezért csak formai szempontból hasonlítanak a valódi szókapcsolatokra.
 

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave