Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az összetett mondatok és a mondatfajták

Az alárendelő összetett mondatok fajtáját többnyire a főmondat határozza meg. Lássuk például a következő mondatot: Te itt ne kiabálj, mert alszanak a gyerekek! A mondat első tagmondata (Te itt ne kiabálj) a főmondat, mely felszólító jelentésű. A második tagmondat (mert alszanak a gyerekek) alárendelt tagmondat, ez kijelentő jelentésű. Az összetett mondat egésze a főmondat jelentése miatt felszólító. Még néhány példa: Miért mosolyogsz arra, aki tegnap megsértett?; Bár velem jöhetnél, amikor behívnak a fogorvoshoz! Éppen ezért az alárendelő összetett mondatok végére a főmondatnak megfelelő írásjelet szoktuk tenni.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave