Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Az állítmány jelentése

Az állítmányok fogalmi jelentései az őket alkotó szófajok fogalmi jelentéseivel azonosak. Így az igei állítmány cselekvést, történést, létezést, állapotot fejez ki: Pakold össze a színes ceruzákat; Erősen fúj a szél; Nincs bennem erő; Napok óta köhög. A főnévi állítmány személyt, dolgot, fogalmat: Az a fiú a testvérem; A legegyszerűbb lábbeli a saru; a melléknévi állítmány tulajdonságot, mennyiséget, állapotot jelent: Az intézet ma százéves; Kevés a zöldség a levesben. A névmási állítmány közvetetten utal a valóság egy darabjára: Ki vagy te?; Akkora maradtál, mint amilyen tizenöt éves korodban voltál.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave