Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A mellérendelő mondat fogalma

A mellérendelő összetett mondatok tagmondatai egyenlő értékűek. A tagmondatok viszonya logikai többletjelentésen alapul; lehet kapcsolat: Kihúzta a fiókot, és kivett belőle egy ollót; ellentét: Fel akartam hívni a kollégámat, de nem találtam meg a telefonszámát; választás: Elfogadjuk Katalinék meghívását, vagy inkább maradjunk itthon a hétvégén?; magyarázat: Erzsi néni korábban hazament, ugyanis ma érkezik meg a fia Bécsből; következtetés: Holnap írjuk meg a dolgozatot fizikából, ezért ma este nem tudok táncpróbára menni. A tagmondatok közötti logikai viszonyt a tartalmi jelentésen kívül a kötőszavak és az összetett mondat szerkezeti felépítése is kifejezik.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave