Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A következtető utótagú mellérendelés

A következtető utótagú mellérendelésben a második tagmondat, a következtető utótag az első tagmondatban foglaltak következményét fejezi ki. A két tagmondat között tehát ok-okozati viszony van: az első tartalmazza az okot, a második az okozatot. Leggyakoribb kapcsolóelemei: ezért, így, tehát, hát, ennélfogva, következésképpen, úgyhogy. Például: Gabinak legalább öt kilót kell fogynia, ezért/így minden reggel futással kezdi a napot; Egy órája tettem be a szódát a hűtőbe, tehát már elég hideg lehet; Zsebem üres, ennélfogva üres az én hasam is; Nemrég jött haza Olaszországból, úgyhogy jól le van barnulva.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave