Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


Nyelvtan és grammatika

A nyelv elemeit és az elemek használati szabályait a nyelvtanok rögzítik, rendszerezik. A nyelvtan szónak hagyományosan kétféle értelmezése alakult ki. Tágabb jelentésében a nyelvtan az összes nyelvi elem rendszerét és használati szabályainak teljes rendszerezését jelenti. A nyelvtan szűkebb értelmezése: szerkesztéstan, azaz grammatika. A grammatika a nyelvi jelek szerkesztési, kapcsolódási szabályait összegzi, rendszerezi. (A nyelvi jelek önálló formával és ehhez kapcsolódó jelentéssel rendelkező egységek.) A grammatika ezért egyrészt nem foglalkozik a jeleket alkotó, jelentés nélküli elemek (a fonémák) kapcsolódási törvényszerűségeivel, másrészt pedig kizárja a csupán jelentéstani, logikai, pragmatikai jelenségek vizsgálatát is. A grammatika tárgya a szóelemek, a szavak és a szintagmák, valamint a mondatszerkezetek jellemzése, használati szabályainak leírása.

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave