Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A melléknév szerepe a mondatban

A melléknevek legjellemzőbb mondatrészszerepe a minőség- és a mennyiségjelzői szerep. A minősítő és a viszonyító melléknevek minőség-, illetőleg kijelölő jelzők, a mennyiséget jelentő melléknevek mennyiségjelzők, például: csintalan gyerek, fontos munka, tarka kutya, fogós kérdés, szilárd meggyőződés (minősítő melléknevek minőségjelzőként); múzeumi dolgozó, toktermésű növény, harmadik próba, tegnapi eset, hatvancentis szalag (viszonyító melléknevek minőségjelzőként); nagyszámú sérült, tömérdek papír, több-kevesebb gond, 23,5 fok (mennyiséget jelentő melléknevek mennyiségjelzőként).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave