Keszler Borbála, Lengyel Klára

Kis magyar grammatika


A szóelemek (morfémák)

A szóelem (vagyis a morféma) a legkisebb nyelvi jel, azaz a legkisebb olyan nyelvi egység, melynek önálló alakja és ehhez kapcsolódó jelentése van. Hangtestét néha egy, de legtöbbször több fonéma építi fel. Egy fonémából felépülő szóelem például az őt névmás töve (ő), az előhangzó nélküli -z és -l igeképző (kettő-z, kapá-l), a -t tárgyrag (kacsá-t, Gabi-t) stb. Több fonémából áll például a vas-, fej- tő, a -tól rag (ajtó-tól), a -mény képző (teremt-mény).

Kis magyar grammatika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 059 964 1

A mű a magyar nyelvtan alapvető kézikönyve. A kötet rendszerezetten és közérthetően mutatja be a magyar nyelv felépítését és szabályait elsősorban a nyelvhasználat nézőpontjából. A grammatika modern nyelvleírási módszerrel közelíti meg az alaktan, szófajtan, szóalaktan és mondattan rendszerét. Hasznos alapmű az általános iskolai tanulóknak, a középiskolásoknak, az egyetemi hallgatóknak, valamint a magyar nyelvet oktató, tanító tanároknak.

A KIS MAGYAR GRAMMATIKA bőséges példatárral, sok táblázattal és elemzési gyakorlatok bemutatásával segíti használóit a magyar nyelvtani ismeretek elsajátításában, mélyítésében vagy éppen felfrissítésében.

Szerzői az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keszler-lengyel-kis-magyar-grammatika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave