Pethő Menyhért

A növényélettan alapjai


A magas hőmérséklet károsító hatása

Kedvezőtlenül magas hőmérsékleten a membránfehérjék károsodnak, a lipid mikrokörnyezet is megváltozik. Legszembetűnőbb e változások közül a kloroplasztiszok hőkárosodása, amivel korábban már foglalkoztunk. A klorofill-protein komplexek közötti laza kapcsolat a hőmérséklet emelkedésével felszakad, e kapcsolat sokféleségéből adódó eltérő energiaállapot megszűnik, aminek az lesz a következménye, hogy az elnyelt fényenergia a fénygyűjtő komplexben nem vándorol komplexről komplexre, megszűnik az energiatranszfer, az induktív rezonancia. Ennek külső jele a fluoreszcencia megjelenése (l. korábban). Magas hőmérsékleten a perifériális fehérjék leválnak a membrán felületéről. Márpedig a fotoszintetikus elektrontranszportban lényeges funkciójuk van e perifériális fehérjéknek is. Egyrészt megszakadhat az elektrontranszport lánc, másrészt a membránlipidek túlzottan folyékony állapota ahhoz vezet, hogy a protongrádiens ATP-képzés nélkül szűnik meg, mert a membránon a protonok szabadon átjutnak. Ez természetesen a mitokondriumok membránjaira is érvényes.

A növényélettan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 818 7

Táplálékaink jó része, állataink takarmánya növényi eredetű. Növényi terméket hasznosít számos iparág, de a hőerőművekben is letűnt korok növényeinek elszenesedett maradványai szolgáltatnak energiát. E szerves anyag felhalmozódásának alapja a növények fotoszintézise, melynek során a növények a Nap sugárzó energiáját szerves vegyületekbe építik be. Az így megkötött energia szabadul fel az élő szervezetek légzése során. Melegíti otthonainkat, működteti gépeinket. Ehhez azonban oxigénre is szükség van, amit ugyancsak a növények szabadítanak fel a vízből fotoszintézisük során. Ezért mondjuk, hogy „zöld rabságban élünk", azaz a zöld növények által megkötött energia, a felhalmozott szerves anyag és a felszabadított oxigén a földi élet alapja.

A szerző négy évtizedes oktatói tapasztalat birtokában, a nagy sikerű Mezőgazdasági növények élettana c. könyve után arra vállalkozott, hogy a növényélettant röviden, mégis a legkorszerűbb biokémiai és élettani ismeretekre alapozva tárgyalja. E könyv megírásával az volt a célja, hogy a főiskolákon és agráregyetemeken mérsékelt óraszámban növényélettant tanulók olyan segédeszközt kapjanak, ami eligazítja őket a növényi anyagcsere-folyamatok, a növekedés és fejlődés alapvető kérdéseiben. Külön fejezetben tárgyalja a szervesanyag-termelés ökofiziológiáját és a stresszfiziológia alapjait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-a-novenyelettan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave