Pethő Menyhért

A növényélettan alapjai


A redukált nukleotidok oxidációja és az oxidatív foszforilálás

A mitokondriumok kettős membránnal határolt sejtszervecskék. A külső membrán határozza meg a citoszol és az alapállomány közötti anyagvándorlást. Belső membránjában pedig elektronszállítók lokalizálódnak. Ezek olyan katalitikus aktivitású fehérjék, amelyek oxido-redukcióra, azaz reverzibilis elektronfelvételre (és leadásra) képesek. A citoszolból származó redukált nukleotidok (NADH2 és NADPH2), valamint a citrátkörben képző redukált nukleotidok (NADH2, és FADH2) e membránban lokalizált fehérjekomplexek segítségével oxidálódnak. Eközben a szállított elektronok a végső akceptorra kerülnek (O2), s a két membrán közötti térben protonok (H+-ionok) halmozódnak fel, a belső membrán polarizálódik. Két felszíne közötti potenciálkülönbség elérheti a 70–140 millivoltot is. Ez a jelentős membránpotenciál alakul át kémiai energiává, amikor a membránközti térből protonok áramolnak vissza egy integráns fehérjekomplex protoncsatornáján a mátrixba. Egy protonpár átjutása során az integráns fehérjekomplexhez kapcsolódó perifériális fehérjekomplexen a következő reakció játszódik le:

A növényélettan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 818 7

Táplálékaink jó része, állataink takarmánya növényi eredetű. Növényi terméket hasznosít számos iparág, de a hőerőművekben is letűnt korok növényeinek elszenesedett maradványai szolgáltatnak energiát. E szerves anyag felhalmozódásának alapja a növények fotoszintézise, melynek során a növények a Nap sugárzó energiáját szerves vegyületekbe építik be. Az így megkötött energia szabadul fel az élő szervezetek légzése során. Melegíti otthonainkat, működteti gépeinket. Ehhez azonban oxigénre is szükség van, amit ugyancsak a növények szabadítanak fel a vízből fotoszintézisük során. Ezért mondjuk, hogy „zöld rabságban élünk", azaz a zöld növények által megkötött energia, a felhalmozott szerves anyag és a felszabadított oxigén a földi élet alapja.

A szerző négy évtizedes oktatói tapasztalat birtokában, a nagy sikerű Mezőgazdasági növények élettana c. könyve után arra vállalkozott, hogy a növényélettant röviden, mégis a legkorszerűbb biokémiai és élettani ismeretekre alapozva tárgyalja. E könyv megírásával az volt a célja, hogy a főiskolákon és agráregyetemeken mérsékelt óraszámban növényélettant tanulók olyan segédeszközt kapjanak, ami eligazítja őket a növényi anyagcsere-folyamatok, a növekedés és fejlődés alapvető kérdéseiben. Külön fejezetben tárgyalja a szervesanyag-termelés ökofiziológiáját és a stresszfiziológia alapjait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-a-novenyelettan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave