Pethő Menyhért

A növényélettan alapjai


A növényélettan feladata, jelentősége

A biológián belül az egyes tudományterületek különböző nézőpontból tanulmányozzák az élőlényeket. Az élet lényegének, az életjelenségek mögött rejlő életfolyamatoknak a tanulmányozása az élettan (physiologia) feladata. A növényélettan tehát az életjelenségekben tükröződő életfolyamatokat tanulmányozza abból a célból, hogy azokat megértsük, a törvényszerűségeinek megismerése, a növény és környezete közötti kölcsönhatás felderítése révén kidolgozhassa az életfolyamatok tervszerű befolyásolásának, irányításának lehetőségeit a több és jobb termés elérése érdekében. A növényélettan tehát az agrárfelsőoktatási intézményekben nem önmagáért való tudomány, hanem szoros kapcsolatban van az agronómiával s a növénytan egyéb résztudományainak, valamint a biokémia, biofizika, talajtan és agrokémia eredményeit összeötvözi és közvetíti a gyakorlat felé. A termesztési gyakorlat által felvetett problémák megoldása során tehát a növényélettan az említett társtudományok eredményeire alapozva, azok szintézise és speciális átértékelése révén jut el a következtetésig, ami új gondolatokat vet fel – nemritkán közvetlenül – a gyakorlat számára. Ezért a növényélettan szintetizáló tudomány.

A növényélettan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 818 7

Táplálékaink jó része, állataink takarmánya növényi eredetű. Növényi terméket hasznosít számos iparág, de a hőerőművekben is letűnt korok növényeinek elszenesedett maradványai szolgáltatnak energiát. E szerves anyag felhalmozódásának alapja a növények fotoszintézise, melynek során a növények a Nap sugárzó energiáját szerves vegyületekbe építik be. Az így megkötött energia szabadul fel az élő szervezetek légzése során. Melegíti otthonainkat, működteti gépeinket. Ehhez azonban oxigénre is szükség van, amit ugyancsak a növények szabadítanak fel a vízből fotoszintézisük során. Ezért mondjuk, hogy „zöld rabságban élünk", azaz a zöld növények által megkötött energia, a felhalmozott szerves anyag és a felszabadított oxigén a földi élet alapja.

A szerző négy évtizedes oktatói tapasztalat birtokában, a nagy sikerű Mezőgazdasági növények élettana c. könyve után arra vállalkozott, hogy a növényélettant röviden, mégis a legkorszerűbb biokémiai és élettani ismeretekre alapozva tárgyalja. E könyv megírásával az volt a célja, hogy a főiskolákon és agráregyetemeken mérsékelt óraszámban növényélettant tanulók olyan segédeszközt kapjanak, ami eligazítja őket a növényi anyagcsere-folyamatok, a növekedés és fejlődés alapvető kérdéseiben. Külön fejezetben tárgyalja a szervesanyag-termelés ökofiziológiáját és a stresszfiziológia alapjait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-a-novenyelettan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave