Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Összefoglalás

A) A modern pénzügyi rendszer
  1. A modern gazdaság pénzügyi rendszere erőforrásokat csoportosít át térben, időben és szektorok között. A tőke a pénzügyi piacokon és közvetítőkön keresztül áramlik a pénzügyi rendszerben. Ennek fő funkciói az erőforrások átcsoportosítása, a kockázatok megosztása, a kisebb megtakarítások egyesítése és felosztása, valamint a tranzakciók feldolgozása és elszámolása.
  2. A kamatláb a pénzeszközök kölcsönvételért fizetett ár; az egységnyi kölcsönzött pénz után évente kifizetendő pénzösszeggel mérve. A kamatlábat általában százalék/év formában jegyzik. Az emberek hajlandók kamatot fizetni, mert a kölcsönvett pénzen termékeket és szolgáltatásokat vásárolhatnak fogyasztási célra, vagy jövedelmező beruházásokat valósíthatnak meg.
  3. Tekintse át újra a pénzügyi eszközök étlapját, különös tekintettel a pénzre, a kötvényekre és a részvényekre!
  4. Tanulmányozza a monetáris transzmissziós mechanizmust! Ebben a folyamatban a központi bank (az Egyesült Államokban a Szövetségi Bankrendszer) monetáris politikája a bankokkal és a gazdaság többi részével kölcsönhatásban meghatározza a kamatlábakat, az egyéb pénzügyi feltételeket, az aggregált keresletet, a kibocsátást és az inflációt. Bizonyosodjon meg róla, hogy érti a monetáris transzmissziós mechanizmus öt lépésének mindegyikét!
 
B) A pénz sajátos természete
  1. A pénz bármi lehet, ami általánosan elfogadott csereszközként vagy fizetési eszközként szolgál. A pénzt elszámolási egységként is használják. Más gazdasági javaktól eltérően a pénznek a társadalmi megegyezés miatt lehet értéke. A pénzt közvetve, az általa megvehető javakért értékeljük, nem pedig közvetlen haszna alapján. Napjainkban a pénzállomány a készpénzből és a folyószámlabetétekből áll; összegüket M1-gyel jelöljük.
  2. Az emberek elsősorban azért tartanak pénzt, mert azzal fizetik ki a számláikat, és veszik meg a javakat; ezt tranzakciós pénzkeresletnek nevezzük. A vagyonuknak azonban csak kis hányadát tartják pénzben, mert a pénznek alternatív költsége van: a pénz birtoklásával kamatjövedelmet áldozunk fel. Ezért a vagyontartási pénzkereslet korlátozott.
 
C) Bankrendszer és a pénzkínálat
  1. A bankok üzleti vállalkozások, amelyek profitszerzésre törekszenek tulajdonosaik javára. A bankok egyik legfontosabb teendője, hogy vezessék az ügyfeleik folyószámláját. A bankokat hatósági előírással kötelezik tartalékképzésre az ügyfeleik folyószámlabetétei után. A tartalék lehet pénztári készpénzállomány vagy betét a Szövetségi Bankrendszerben.
  2. A bankok nem képesek pénzt teremteni 100 százalékos tartalékolás mellett, ahogyan azt a legegyszerűbb aranyműves példában láttuk. A szemléltetés kedvéért ezután megvizsgáltuk a 10 százalékos kötelező tartalékráta esetét. Ekkor a bankrendszer egésze 10 dollár bankszámlapénzt teremt a tartalékok minden egyes dollárja után. Részleges tartalékképzés mellett a folyószámlabetétek teljes értéke többszöröse a tartalékoknak. Idézzük fel a képletet:
 
D) A részvénypiac
  1. Az aktívák legfontosabb jellemzője a hozamráta és a kockázat. A hozamráta az eszköz értékének egy pénzegységére jutó teljes nyereség az adott időszak alatt. A kockázat a befektetés hozamának változékonyságára utal, amit gyakran a statisztikai szórással mérnek. Mivel az emberek kockázatkerülők, ezért csak magasabb hozamokkal lehet arra késztetni őket, hogy kockázatosabb eszközöket vásároljanak.
  2. A részvénypiacok azok a helyek, ahol a legnagyobb vállalatok tulajdonosi jogcímeinek adásvétele folyik; közülük a New York-i Részvénytőzsde a legfontosabb. A részvényárfolyamok története tele van szélsőséges fordulatokkal; példa rá az 1929-es nagy összeomlás, vagy a piaci medve (áresés) eluralkodása 2008-ban. Az árak alakulását az árfolyamindexekkel követik nyomon, ezek közé tartozik a Standard and Poor’s 500 vagy a közismert Dow-Jones ipari átlagindex.
  3. A részvényárfolyamok modern közgazdasági elméletei általában a hatékony piacok elvére építkeznek. „Hatékony” pénzügyi piac az, ahol minden információ gyorsan eljut a spekulánsokhoz, így azonnal beépül a piaci árakba. Hatékony piacon nincs könnyű profitszerzési lehetőség: a tegnapi hírek, az árfolyamok múltbeli mozgásai, a korábbi konjunktúraciklusok tapasztalatai nem nyújtanak útbaigazítást a jövőbeli ármozgásokra. Ezért az árak csak a meglepetésekre reagálnak a hatékony piacokon. Mivel a meglepetések természetük szerint véletlenek, a részvényárfolyamok és más spekulatív árak szeszélyesen mozognak, véletlen bolyongás képét keltik.
  4. Érdemes az egyéni pénzügyek öt alapszabályát gondosan elraktároznia hosszú távú emlékezetében: a) Nézze meg, mibe fekteti pénzét! b) Diverzifikáljon, diverzifikáljon, ez a pénzügyek prófétáinak alapelve. c) Mérlegelje a részvényindexalapok előnyeit! d) Minimalizálja a szükségtelen költségeket és adókat! e) Hozza összhangba befektetéseit kockázatvállalási hajlandóságával!

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave