Samuelson Paul A., Nordhaus William D.

Közgazdaságtan


Az elmaradottsági hipotézis

Az egyik felfogás a fejlődés nemzetközi összefüggéseit emeli ki. A fentiekben láttuk, a szegényebb országoknak vannak bizonyos előnyeik, amelyekkel az iparosítás úttörői nem rendelkeztek annak idején. A fejlődő országok napjainkban is meríthetnek a fejlettebb országok tőkéjéből, szaktudásából és technológiájából. Alexander Gerschenkron (Harvard) hipotézise szerint a viszonylagos elmaradottság segítheti a fejlődést. A nekilendülő országok vásárolhatnak modern textilipari gépeket, hatékony szivattyúkat, kiemelkedő termést hozó vetőmagvakat, műtrágyát, orvosi eszközöket. Napjaink fejlődő országai gyorsabban növekedhetnek, mint Anglia vagy Nyugat-Európa az 1780–1850 közötti időszakban, mivel támaszkodhatnak a fejlett országok technológiáira. Ha az alacsony jövedelmű országok átveszik a vezetők termelékenyebb technológiáit, arra számíthatunk, hogy az országok konvergálnak a technológiai élvonal felé. Ez a közeledés akkor valósul meg, ha a kezdetben alacsony jövedelmű országok vagy régiók gyorsabban növekednek, mint a magas jövedelműek.

Közgazdaságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 781 4

Paul Samuelson Közgazdaságtana immár több mint hatvan éve alapmű a bevezető közgazdaságtan oktatásában szerte a világon. Első kiadása 1948-ban látott napvilágot, s azóta háromévente jelennek meg frissített és aktualizált újabb kiadásai az Amerikai Egyesült Államokban. A könyvet 17 nyelvre fordították le, így vált minden idők egyik legnagyobb példányszámú, népszerű tudományos munkájává. Samuelson professzor 1985-ben vonta be a munkába William Nordhaust szerzőtársként. Kötetünk a Közgazdaságtan tizenkilencedik kiadásának magyar fordítása. Samuelson professzor e könyv befejezése után 2009. december 13-án hunyt el.

A szerzők a vegyes gazdaság előnyeit emelik ki művükben, mert középutas alapállásuk szerint ennek segítségével lehet elkerülni a szélsőséges libertarianizmus és a bürokratikus állami gazdálkodás túlzásait. A vegyes gazdaság ötvözi a piaci verseny ösztönző erejét az állami szabályozással és újraelosztással, s ezáltal a mikro- és makroszintű piaci kudarcokat hivatott korrigálni. Ebben a kiadásban is szerepelnek természetesen a közgazdaságtan időtálló elméleti megállapításai, de mégis itt végezték el a szerzők - saját megítélésük szerint - a legjelentősebb átdolgozást a mű eddigi története során. Erre leginkább a 2007-ben kezdődő pénzügyi válság inspirálta őket, mely utóbb általános gazdasági válsággá terebélyesedett. A korszerűség és az aktuális kérdések vizsgálata mellett a kötet megtartja Samuelson-Nordhaus Közgazdaságtanának immár hagyományossá vált erényeit. Ezek közé tartozik a közérthetőség, amely befogadhatóvá teszi a közgazdaságtan megállapításait a szakirányú tanulmányokat végzők és a szélesebb olvasóközönség számára is. Ki kell emelni továbbá a mű átfogó jellegét, mert ez teszi lehetővé, hogy szinte közgazdasági lexikonként használhassák az érdeklődők. Végül erényei közé sorolható az egyes kérdések lényegre törő és praktikus megközelítése, amely a gyakorlatban is hasznos olvasmánnyá teszi a Közgazdaságtant.

Hivatkozás: https://mersz.hu/samuelson-nordhaus-kozgazdasagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave