Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


A kulturális antropológia intézményesülésének útja

Vajda László (1923–2010) neve fémjelzi azt az ún. „Vajda-féle iskolát”, amely a II. világháború után bevezette a néprajzi oktatásba a világ népeinek etnográfiai vizsgálatát. Vajda és tanítványai „felosztották” egymás között a világot: maga Vajda Afrikával foglalkozott, Bodrogi Tibor „kapta” Óceániát és Délkelet-Ázsiát, Boglár Lajos Dél-Amerikát, Diószegi Vilmos pedig Szibériát és a sámánizmust. Munkássága már inkább Németországban bontakozott ki, ám magyarul megjelent fontos tanulmányai ma is kötelező tananyagként ismertek. Ilyen az Ergológia és tehnológia (1951), az 1949-ben publikált A néprajztudomány kultúrtörténeti iránya és a bécsi iskola, amely a diffúzionizmust vonja kritika alá, illetve A néprajzi anyaggyűjtés módszere és jelentősége (1954).

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave