Az FMR1 gén szerepe

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az FMR1 gén (FMRP Translational Regulator 1, korábbi nevén Fragile X Mental Retardation 1) mutációi a mentális retardációval járó fragilis X syndromában, a korai petefészek-elégtelenség (POI), valamint a fragilis X betegséghez társuló tremor/ataxia syndromában (FXTAS) játszanak szerepet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az FMR1 gén az X kromoszóma hosszú karján (q27.3 régiójában) lokalizálódik. A gén nem átíródó, indító (5’ promóter) régiójában találhatók az ún. citozin–guanin–guanin (CGG) ismétlődő egységek (tripletek), amelyek száma a normál populációban 6–40 lehet, leggyakrabban 29–30. A syndromák hátterében a (CGG)n ismétlődések expanziója áll.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Amennyiben a (CGG)n ismétlődések száma 55–200 között van, úgynevezett premutációs formáról beszélünk. Elkülönítünk egy úgynevezett szürke zónát (CGG repeat szám: 41–54). Az újabb megfigyelések szerint az ilyen alléllal rendelkezőknél szintén megfigyelhetők a premutációs alléllal összefüggésbe hozható kórképek.
    1. A korai petefészek-elégtelenség (POI) kockázata nő, ha az FMR1 gén (CGG)n ismétlődések száma meghaladja a 40-et, illetve ha az ún. szürke zóna tartományba (41–54) esik.
    2. A premutációs allélt hordozóknál – férfiakban 1:800, nőknél 1:250 előfordulási gyakorisággal – a fragilis X betegséghez társuló tremor/ataxia syndroma (FXTAS) kialakulását írták le. Az FXTAS klasszikus fenotípusa a kinetikus tremor és cerebellar ataxia, valamint további tünetként jelentkezhet kognitív hanyatlás, perifériás neuropathia és vegetatív idegrendszeri problémák megjelenése. A tünetek kezdete ötvenéves korra tehető. Progressziója nagy változatosságot mutathat, a várható élettartam a tünetek megjelenését követő 5–25 év. A premutációs státuszt hordozó hozzátartozók neurológiai kiegészítő vizsgálataival lehetőség nyílt az esetleges tremor/ataxia syndroma érintettségének kimutatására is. Továbbá a premutációs női hozzátartozók neurológiai viszgálatával az esetleges diagnosztikai jelentőséggel bíró eltérések feltérképezése lehetőséget adhat új vizsgálati módszerek bevezetésére.
  2. A teljes mutációs állapotú allél, ahol a (CGG)n tripletek száma >200. A teljes (full) mutáció felelős az X-hez kötött domináns öröklődést mutató fragilis X syndroma (Martin–Bell syndroma) kialakulásért.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave