Kálai Sándor, Maksa Gyula

Bevezetés a médiakultúra tanulmányozásába


A KÉPREGÉNY MINT IRODALOM

A képregényt, ahogy a bande dessinée-t is, szokás irodalomnak, művészetnek, médiának is tekinteni. A „magas” vagy „elit” irodalmi intézményrendszer, a szűkebb értelemben vett irodalom határvidékén, margóján lévő „parairodalomként” vagy „kisebbségi irodalomként” is kezelték (Dubois 1978), és nem egyszer negatív értékítéletek kapcsolódtak hozzá – talán innen származik a képregénykutatók és -kritikusok legitimációs kényszere, amely Nyugat-Európában a hatvanas évektől (ilyesmi a nyolcvanas, kilencvenes, kétezres évek magyar nyelvű írásaiban is tetten érhető), nem függetlenül olyan irodalmi-művészeti kanonizációs törekvésektől, amelyek a kisebb hatalommal rendelkező társadalmi csoportok kultúrájának elismertetését, tudományos kutatását és oktatási programokba való beemelését célozzák meg. Harry Morgan a „parairodalom” helyett inkább olyan irodalomról beszél a bande dessinée kapcsán, amely a „rajzolt irodalmakhoz” tartozik (Morgan 2003). A figyelemre méltó többes szám a földrajzi-kulturális terek, a mediatikus elrendezések szerinti, továbbá az időbeli-történeti változatok sokaságára utal. Harry Morgan könyve szerint a rajzolt irodalom olyan, kép(ek)ben való elbeszéléseket jelöl, amelyek nyomtatásban (vagy azt helyettesítő hordozó által) jelennek meg. A rajzolt irodalom egyetlen képben (daily panel, cartoon) és egymást követő képek sorozataként (képtörténetekben) is megmutatkozhat. Ez utóbbi esetben megkülönböztetjük a képregényt, amelyet több kép egy oldalon való megjelenése jellemez, a rajzciklustól, amelyben a rajzok ugyan kapcsolódnak egymáshoz, de nem ugyanazon az oldalon vannak (Callot, Goya, Hogarth, Cruikshank metszetsorozatai, Masereel, Lynd Ward metszett regényei stb.) (Morgan 2003: 387). A parairodalmi megközelítés kapcsán felvetődhet, hogy irodalmi műfajjal van dolgunk a képregény esetében, a Harry Morgan-féle rajzolt irodalom koncepció szerint viszont egy olyan sajátos irodalomtípust különböztethetünk meg, amelybe különböző műfajú képregények is besorolhatóak.


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 184 3

A populáris irodalom és kultúra egyetemi berkekben történő vizsgálatának számos kihívással kellett megküzdenie a francia nyelvterületeken, amíg napjainkra a médiakultúra kutatása intézményesült. A médiakultúra-kutatás a populáris médiaműfajok és -kultúrák történeti alakulásának bemutatásakor, illetve produkció-médiaműfaj-használat hármasának együttes vizsgálatakor többek között olyan problémaköröket helyez a középpontba, mint a sorozatszerűség, a periodikusság, a médiumváltások, a szemiológiai értelemben vett hibridizáció vagy a hordozók kérdésköre.

E könyvben arra a feladatra vállalkozunk, hogy ezt a döntően francia orientációjú kutatási hagyományt tegyük hozzáférhetővé elsősorban azon egyetemi hallgatók számára, akik tanulmányaik során is egyre nagyobb számban találkoznak populáris irodalmi szövegekkel vagy különféle médiakulturális termékekkel. Az első rész a médiakultúra-kutatás általános kereteinek bemutatására törekszik. Az elméleti háttér áttekintése után külön fejezetet szentelünk a médiakultúra-kutatás problémaköreinek, és megvilágítjuk azt is, melyek kialakulásának általános feltételei, illetve hogyan szilárdult meg az új kulturális logika a 19. századi európai térben. A könyv második része pedig a képregénymédia esetében demonstrálja a médiakulturális elemzés lehetőségeit: ezekben a fejezetekben szót ejtünk a kutatási hagyományokról, a képregényről mint médiakultúráról, a képregénymédia formátumairól és műfajairól, illetve a kulturális változatokról, a transzkulturalitás és a populáris geopolitikák kérdéseiről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kalai-maksa-bevezetes-a-mediakultura-tanulmanyozasaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave