Kálai Sándor, Maksa Gyula

Bevezetés a médiakultúra tanulmányozásába


A KÉPREGÉNYMŰVÉSZET MINT JELRENDSZER

A képregények vizsgálatának és használatának az irodalomértési hagyományoktól részben eltérő módjait érzékelhetjük, amikor a bande dessinée a kilencedik művészetként (általában a hetedikkel, a filmművészettel összehasonlítva – Groensteen 1990), sajátos nyelvként (Peeters 1998, 2004), jelrendszerként vagy egyszerűen csak „rendszerként” jelenik meg (Groensteen 1999). Ebből a hagyományból érkezve, ugyanakkor ezzel vitatkozva jöttek létre a médiaként vagy médiakultúraként értett képregény, illetve bande dessinée sajátosságainak és jelenségkörének vizsgálatai, köztük az elbeszéléselméleti hagyományt a médiaközegek sajátosságaira érzékeny elméleti belátásokkal ötvöző médianarratológiai megközelítésmódot érvényesítő Philippe Marion munkái (Marion 1993). A belga médiatudós követőjének tartja Harry Morgant is frankofón képregényelemzés-történeti cikkében Saâd-Edine Fatmi, amelyben a Morgan által javasolt sztripológiát (stripologie) – éppen Morgan nyomán – a szemiológiai hagyománnyal való törésként értelmezi (Fatmi 2011). Harry Morgantől vett idézeteket felhasználva érvel meggyőzően amellett, hogy a szerzőnek a rajzolt irodalmakra vonatkozó elmélete rokonítható a médianarratológiával, mivel a mediatikus elrendezés, a diszpozitív „tartalomalakító” hatására és a „tartalom” diszpozitívra tett hatására is figyelemmel van. Ugyanakkor megjegyzendő, hogy ami Fatminak a „szemiológiától a sztripológiáig” alcímet viselő tanulmányában különbözőnek tűnik, a szemiológiától való elmozdulásként (mint Peeters elmélete) vagy törésként (mint Morgané) jelenik meg, az a médiakulturális elemzés nézőpontjából inkább hasonlónak látszik, és a szemiológiai hagyomány részének tekinthető. Igaz ez a történetet (narratív tartalmat) és elbeszélést a jelölő és jelölt kettősségének mintájára elgondoló modális narratológiai előzményekre visszavezethető médianarratológiára is (Maksa 2008).


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 184 3

A populáris irodalom és kultúra egyetemi berkekben történő vizsgálatának számos kihívással kellett megküzdenie a francia nyelvterületeken, amíg napjainkra a médiakultúra kutatása intézményesült. A médiakultúra-kutatás a populáris médiaműfajok és -kultúrák történeti alakulásának bemutatásakor, illetve produkció-médiaműfaj-használat hármasának együttes vizsgálatakor többek között olyan problémaköröket helyez a középpontba, mint a sorozatszerűség, a periodikusság, a médiumváltások, a szemiológiai értelemben vett hibridizáció vagy a hordozók kérdésköre.

E könyvben arra a feladatra vállalkozunk, hogy ezt a döntően francia orientációjú kutatási hagyományt tegyük hozzáférhetővé elsősorban azon egyetemi hallgatók számára, akik tanulmányaik során is egyre nagyobb számban találkoznak populáris irodalmi szövegekkel vagy különféle médiakulturális termékekkel. Az első rész a médiakultúra-kutatás általános kereteinek bemutatására törekszik. Az elméleti háttér áttekintése után külön fejezetet szentelünk a médiakultúra-kutatás problémaköreinek, és megvilágítjuk azt is, melyek kialakulásának általános feltételei, illetve hogyan szilárdult meg az új kulturális logika a 19. századi európai térben. A könyv második része pedig a képregénymédia esetében demonstrálja a médiakulturális elemzés lehetőségeit: ezekben a fejezetekben szót ejtünk a kutatási hagyományokról, a képregényről mint médiakultúráról, a képregénymédia formátumairól és műfajairól, illetve a kulturális változatokról, a transzkulturalitás és a populáris geopolitikák kérdéseiről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kalai-maksa-bevezetes-a-mediakultura-tanulmanyozasaba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave