Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


Gazdasági antropológia

A gazdasági antropológia olyan terepen dolgozik, amelyen a nyugati hagyományos gazdaságtudomány nemigen. Ezért aztán gyakran olyan megoldásokkal találkozik, amelyek ellentmondanak a formális közgazdaságtan alapvető elméleteinek. Az antropológia a gazdaságot a kultúra részének tekinti, ennélfogva tárgyát a kultúra egyéb szegmenseinek figyelembevételével vizsgálja. Azok a gazdasági rendszerek, amelyek az antropológia figyelmének fókuszában állnak, minden társadalomban megtalálhatóak: a javak cseréje, elosztása és felhasználási módja. Az antropológusokat elsősorban az érdekli, hogy ezekben a folyamatokban hogyan alakul a javak és az emberek, illetve az emberek egymáshoz való viszonya, illetve ezen viszonyok hogyan befolyásolják a fenti folyamatokat.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave