Barzó Pál

Idegsebészet


Liquorsipoly

Nasalis liquorfistulát trauma, iatrogén ártalom, koponyaalapi malformatio, (meningo)encephalokele, empty (üres) sella és/vagy megnövekedett intracranialis nyomásfokozódás okozhat. A fistula kimutatása főleg a kisméretű és időszakos aktivitást mutató esetekben jelent komoly feladatot. A grazi Messerklinger, az orrendoszkópia atyja alkalmazta először (1972) intrathecalisan a fluoreszceint (5%-os, 0,05–0,1 ml/10 tskg), amely kék fénnyel megvilágítva, speciális endoszkópfiltert alkalmazva neonzöld fényben jelenik meg a fistulanyílásban. Ezzel a módszerrel a pörkök, hegek által részlegesen lezárt duradefektus is nagy biztonsággal kimutatható, és intraoperatíven is használható. Álnegatív eredményt ödéma, haematoma és az agyszövet fistulába herniálódása vagy a liquorkeringés zavara okozhat. Álpozitív eredmény nem lehetséges. Megfelelő dozírozás mellett a mellékhatások gyakorisága kisebb, mint 0,5% (grand mal, opisthotonus, agyidegbénulás). Az orrváladék liquortartalmát korábban az emelkedett glükóztartalom vagy az intrathecalisan beadott izotóp orr- vagy fültamponon való megjelenése bizonyíthatta. Az újabb tesztek során a béta-2-transzferrin (egyidejűleg nem lehet jelen a vérben, így az álpozitivitás kizárható) és a béta-trace-protein kimutatása jelenthet alternatívát. E laboratóriumi módszerek a lokalizációra vonatkozóan nem adnak információt [Scadding]!

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave