Barzó Pál

Idegsebészet


A nyaki gerincszakasz tünetcsoportjainak vizsgálata

fizikális vizsgálat a megtekintéssel indul, és már ekkor feltűnhet a nyaki folyamat esetén a kényszertartás: ez önmagában is a fájdalom jelzője az izomspasmus miatt, de provokálható is akár aktív mozgással, akár mozgatással – ilyenkor kiváltható vagy fokozható a fájdalom. A különféle mozgások (a fej előre- és hátrahajtása, oldalra fordítása) és a hozzájuk kapcsolódó műfogások segítenek a fájdalom pontosításában. Mind a nyak vagy a fej mozgatása, mind a váll emelése az ágyéki fájdalmak esetében alkalmazott Laségue-jelnek megfelelő provokatív teszt, és hozzájárulnak a magassági kórisme meghatározásához. Fontos tudni, hogy – a lumboischialgiás tünetegyüttessel szemben – cervicobrachialgia esetén a köhögés és az erőlködés nem mindig provokálja a fájdalmat. A betegvizsgálat során az érzéskvalitások vizsgálata elengedhetetlen. A fájdalom (tűszúrás, illetve hegyes tárggyal történő érintés), a tapintás (a bőr érintése vattával) és a hőérzés (hideg vagy meleg vizes kémcsővel) vizsgálata mellett általában az ún. kétpont-elkülönítés alkalmazható. Az egyes gerincvelői gyökökhöz illeszkedő szelvényes érzéscsökkenés területéről a fájdalomlefutás kapcsán már esett említés. Ugyancsak elengedhetetlen az izomzat állapotának felmérése: az egyes érintett izomcsoportok tónusáról (amelyek utalhatnak a fájdalmas, nyomásra érzékeny spasmusra) tapintással, míg az egyes izomcsoportok tömegének megkevesbedéséről (atrophiájáról) rendszerint az ellenoldallal történő összehasonlítással, illetve a kar körfogatának mérésével győződhetünk meg. Egy izomcsoport vagy mozgás zavara, gyengülése attól függ, hogy melyik gerincvelőgyökér érintett: ez a leggyakrabban az 5. és a 6. motoros rost. Ha a C 5. gyökér érintett, a m. supra- és infraspinatus, a m. deltoideus, a m. biceps, a m. brachioradialis és a m. supinator által vezérelt mozgások gyengülnek, míg ha a C 6. gyökér, akkor a m. triceps, a m. pectoralis major, a m. latissimus dorsi, a csukló és az ujjak extensorainak működése károsodik.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave