Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Konklúzió

A fentiekben az alanyi és tárgyas ragozás közti választásról adtunk egy elemzést. Az adatokat áttekintve arra a következtetésre jutottunk, hogy a hagyományosabb, határozottsági vagy specifikussági különbségtételen alapuló elemzés nem kielégítő. Helyette az az általánosítás tűnik megalapozottnak, hogy az igével való egyezésben részt vevő tárgy szintaktikai kategóriájától függ a tárgyi egyeztetőtoldalék hangalakilag jelölt változatának megjelenése: tárgyas ragozású igét akkor (és csak akkor) kapunk, ha a tárgy DP kategóriájú; egyéb kategóriájú (vagyis DP-nél kisebb tárgyi projekció: NP/NumP) tárgy esetében alanyi ragozású az ige, vagyis az AgrO kategóriát képviselő morféma hangalaki megvalósulása zéró. Tárgyatlan igéknél sem a szintaktikai, sem a morfológiai szerkezetben nincs Agro, és ezek a formák hangalakilag egybeesnek a nem-DP tárgyúakkal. Mivel a határozottsági/specifikussági hatás maga is csak következmény (a tárgyas ragozást kiváltó D jelenlétének szemantikai következménye), a morfológiai jelenséget nem szerencsés a „határozott/határozatlan ragozás” címkével jelölni, így megmaradtunk a hagyományosabb, ugyancsak nem pontos, de az (esetelméleti) tárgyasság–tárgyatlanság szerepére valamilyen módon mégiscsak utaló alanyi és tárgyas ragozás terminusoknál, hiszen az előbbi esetében valóban csak alanyra utaló ragot tartalmaz a szóalak, míg az utóbbi esetben egy tárgyi egyeztetőtoldalék is belekerül.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave