Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A befejezettség kifejezése

Az aspektusrendszerben játszott szerepük az igekötők specifikáló szerepének sajátos oldala. Mozgást jelentő igéknél az igekötős alakok általában befejezett cselekvésekre vonatkoznak, szemben az igekötő nélküliekkel. A fut alakkal szembeállítva az át-fut, be-fut, ki-fut, fel-fut mind befejezett cselekvést jeleznek. Egyes csoportokban azután az egyik, többnyire a beszélőtől való távolodást jelentő indexikus alak általánosabban befejezettséget jelölő szerepet is felvesz. Predesztinálva is van erre, hiszen jelentése nem valamilyen meghatározott lokális viszonyra utal, hanem csak egy irányra, így azután perfektív használata kiterjed a mozgásigéken túl is, ahol a deiktikus mozzanat már nem lokális vagy teljességgel eltűnik. Az el- befejezettséget jelent az el-megy, az el-fut, az el-halad stb. esetében. De ilyen jelentése van az el-köszön vagy az el-ad szóban is, ahol a deiktikus mozzanat még átvitten jelen van (pl. magamtól távolítom az eladott tárgyat), míg az el-felejt, az el-alszik és hasonló alakok esetében az el- már olyan, mintha tisztán perfektivizáló lenne. Más igeosztályoknál, például mondásigéknél vagy észlelési és pszichológiai igéknél a meg- kezd kiterjedt perfektív használatra szert tenni (meg-mond, meg-kérdez, meg-néz, meg-gondol, meg-érez). Ebből az el- és a meg- közötti funkciómegoszlásból részleges kizárási viszonyok is következnek. Nincsen például *meg-megy vagy *meg-felejt, de ugyanakkor a deiktikus viszony kiterjedtsége révén van el-gondol, el-mond és hasonlók.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave