Barzó Pál

Idegsebészet


Patogenezis

Agytályog keletkezhet 1. haematogen úton: ilyenkor a szervezet más pontján jelentkező gennyes gyulladásból a kórokozó a vér útján jut az agyállományba. A septicus embolus a leggyakrabban a tüdő gennyes folyamataiból, endocarditisből, kismedencei gyulladásból származhat. Haematogen úton főként az arteria cerebri media által ellátott területen, a fehérállományban, illetve a sérült vagy ischaemiás agyszövetben alakul ki tályog. A szívfejlődési rendellenességek közül a jobb-bal sönttel élők a leginkább veszélyeztetettek, a perifériás vér egy része ugyanis a tüdő keringését kikerülve jut a bal szívfélbe és így az agyhoz.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave