Bartos Huba (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIII.

Új irányok és eredmények a mondattani kutatásban


A javasolt magyarázat

Ebben a pontban a vizsgált jelenségek magyarázatát próbáljuk meg kidolgozni a nyílt szintaxis elméletben, az operátorszériákat tartalmazó mondatszerkezet feltételezése mellett.1 Elképzelésünket három szakaszban fogjuk kifejteni. A 4.1. alpontban a magyarban tárgyalt alany–tárgy hatóköri aszimmetria, valamint újabb angol nyelvi adatok alapján amellett érvelünk, hogy szükséges bevezetni a mondatszerkezetbe egy olyan operátorszériát, amely magasabban van az AgrSP feletti szériánál. A 4.2. alpontban arra keressük a választ, hogy az angolban a számláló kvantor miért nem képes magasabbra mozogni az A-pozíciója feletti szériánál. Gondolatmenetünkből következően ezt két tényező együttes hatása idézi elő: az operátormozgatás szériák segítségével megfogalmazható lokalitása, valamint az, hogy az angolban bizonyos szériákban nem lehet jelen a CountP projekció. Az utóbbi feltételezés egy olyan lehetséges magyarázatát mutatjuk be a 4.3. alpontban, amely a [nonneut] jegy nyelvfüggő morfoszintaktikai tulajdonságára épül. Ez egyúttal a két nyelv közötti különbség parametrikus megragadására is képes, aminek alapján javaslatot teszünk azon magyar mondatok szerkezetére, amelyekben a posztverbális alanyi számláló kvantor fordított hatókört vesz föl a tárgyi disztributív kvantor fölött.

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXIII.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok 23. kötetének központi témája a szintaxis helye a modern nyelvelméletben. A kötet egyúttal tisztelgés is Kiefer Ferenc akadémikus előtt, 80. születésnapja alkalmából.

Az első rész (Elméletek, modellek, univerzálék) tanulmányai részben kevésbé ismert nyelvészeti modellek szintaktikai alkalmazhatóságát mutatják be, részben az általános tipológia szintjén működő információszerkezeti elveket, mintázatokat vizsgálják.

A második rész (Modulok és kapcsolódásaik) a modern grammatikaelmélet egyik legsajátosabb, eredményeit tekintve talán leggyümölcsözőbb vizsgálati módját követő, az emberi elme részeként feltételezett nyelvi rendszer egyes összetevői közötti kapcsolódásokat tanulmányozó cikkekből áll. Találunk itt elemzéseket a szintaxis és a szemantika, a szintaxis és a prozódia együttműködéséről, valamint arról, hogy a szintaxis, a tudatelmélet és az afáziás jelenségek együttes vizsgálata milyen új következtetésekre vezethet.

A kötet harmadik része (A fókusz kérdésköre) három olyan tanulmányt tartalmaz, amelyek a fókuszjelenségek megfelelő értelmezéséről újabban felpezsdült szakmai vitához szólnak hozzá, teljesen új megközelítéseket, elemzéseket, megfontolásokat javasolva. Jól látható belőlük, hogy noha a fókuszálás a magyar nyelvben önálló szintaktikai konstrukció, alkalmazásának feltételeit jól leírni és magyarázni csak a szemantika és a pragmatika felől közelítve, információszerkezeti alapokon lehetséges.

A kötet negyedik része (Elemzések, alkalmazások) esettanulmányokat gyűjt egybe, amelyek az általános mondattani elméleteket a magyar nyelv egyes jelenségeinek kezelésére alkalmazzák.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartos-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxiii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave