Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


Európai Unió és nemzeti szakigazgatás

Az Európai Unió (EU) szempontjából vizsgálva a tagállami szakigazgatás szervezetét és működését, először is arra a következtetésre juthatunk, hogy az EU nem rendelkezik szakigazgatási szervezettel. Másrészt viszont az uniós jog szakigazgatási ágazatonként változó mértékben, de jelentős hatást gyakorol a tagállami közigazgatásra. Némely ágazatban erős az uniós jog befolyása a tagállami szakigazgatási szervek feladat- és hatáskörére, működésére (pl. hírközlés, környezetvédelem, idegenrendészet, területfejlesztés), míg más területeken alig található érintkezési felület (gyámügyi igazgatás, kulturális igazgatás, állami alapnyilvántartások igazgatása stb). Ezek alapján megállapítható, hogy az EU tekintetében nem beszélhetünk ugyan (európai) szakigazgatásról, de beszélhetünk egyre jelentősebb és terjedelmesebb (európai) szakigazgatási politikákról és jogról.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave