Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


Kincstári költségvetés, elemi költségvetés

A végrehajtási szakaszhoz (amely Magyarországon, miként az európai országok döntő többségében, a naptári évvel egyezik meg) kapcsolódó közigazgatási tevékenységek sorát az ún. előzetes kincstári költségvetéssel kell indítanunk. Ugyan itt még időben a költségvetési évet megelőző évhez kapcsolódó törvényi rendelkezésről van szó, de az a tényleges tartalmát tekintve már inkább a költségvetési ciklus végrehajtási szakaszához tartozik (azt vetíti előre); ezért tárgyalása e helyütt (és nem a tervezési szakaszban) indokolt. Előzetes kincstári költségvetést kell készíteni minden évben a költségvetési évet megelőző év december 20-áig, amelynek alapját az Országgyűlésnek a költségvetési fejezetek főösszegeivel (legkésőbb november 30-ig) kapcsolatosan elfogadott határozata képezi. Az előzetes kincstári költségvetést a végleges kincstári költségvetés szerinti formátumban kell elkészíteni, és azt a Magyar Államkincstár (MÁK) részére meg kell küldeni.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave