Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


Magyar Ügyvédi Kamara

A Magyar Ügyvédi Kamara mint köztestület – Sólyom László szavaival élve – „garantálja tagjainak szakmai hozzáértését, a jogi képviselet, illetve a jogvédelem lege artis ellátását, garantálja továbbá az ügyvédek függetlenségét feladataik teljesítésében, sőt még etikai színvonalukat is.”423 Másrészről az ügyvédi kamara olyan, nem az egyesülési szabadság alapján létrehozott köztestület,424 amely közhitelesen garantálja feladatainak szakszerű ellátását az ügyvédi kamara tagjai tekintetében a jogkereső közönség számára, egyúttal intézményesen garantálja a magántevékenység független folytatását az ügyvédi kar részére. Egyértelműen határozza meg a Kamara jogállását az Üt., mely kimondja, hogy a Magyar Ügyvédi Kamara az ügyvédek olyan országos szervezete, mely önálló ügyintéző szervezettel és költségvetéssel rendelkezik, és tagjai a területi ügyvédi kamarák. A Magyar Ügyvédi Kamara struktúráját vizsgálva megállapítható, hogy szervei a teljes ülés, az elnökség, a fegyelmi, az összeférhetetlenségi, a választási, valamint az ellenőrző bizottság, de a törvény nem zárja ki további bizottságok létrehozását sem. A kamara évente legalább egyszer ülésező teljes ülése 100 tagból áll. Tagjai a területi kamarák elnökei, a területi kamarák által küldött 1-1 tag, valamint a területi kamarák küldöttei, akiket a területi kamara tagjai választanak meg a taglétszámnak az ügyvédek összlétszámához viszonyított arányában. A teljes ülés feladata a Magyar Ügyvédi Kamara működtetése, és az ehhez szükséges szabályozó dokumentumok megalkotása. Az elnökség feladat- és hatáskörét az ügyvédi törvény, egyéb bizottságainak, szerveinek és tisztségviselőinek feladatait, hatáskörét, működését és eljárási rendjét az Alapszabály határozza meg. A kamara által nyilvántartott adatokkal és a testületi ülések nyilvánosságával a törvény XIV. fejezete, a kamarai tisztségviselők választásával és megbízatásuk megszűnésével pedig a XV. fejezet foglalkozik.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave