Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A pénzügyi közigazgatás rendszere

Magyary Zoltán klasszikus fogalommeghatározása453 a pénzügyi közigazgatásról, annak mibenlétéről úgy hangzott, hogy az a közigazgatás azon része, amely a közszolgáltatások454 megszerzésére van hivatva. Nagyhatású monográfiájának szerkezeti felépítéséből azonban egyértelműen kitűnik, hogy Magyary a pénzügyi közigazgatás fogalmát a közigazgatási szervek külső, a társadalom különféle szereplőire irányuló pénzügyi igazgatási tevékenységére szűkítette le, a pénzügyi közigazgatás belső, a közigazgatási szervezetrendszeren belül megvalósuló igazgatási vonulatát (költségvetés előkészítése, költségvetés végrehajtása, közvagyon igazgatása stb.) ettől elkülönítve, a közigazgatás dologi eszközei címszó455 alatt tárgyalta. Mai szóhasználatunknak megfeleltetve tehát Magyary implicite és ténylegesen a közpénzügyekhez, az államháztartáshoz kapcsolódó igazgatási tevékenységeket értette pénzügyi igazgatás alatt. A múlt század közepe óta eltelt több mint hét évtized azonban fundamentális változásokat hozott a pénzügyi közigazgatás, s az annak jogi háttereként funkcionáló pénzügyi jog területén. Az állam, az államháztartás működtetésével összefüggő igazgatási tevékenység mellett egyre markánsabb formában jelennek meg a magánpénzügyek működésével összefüggő közigazgatási feladatok, elsősorban a pénzügyi piacok (pénz- és tőkepiac, biztosítási piac) vonatkozásában.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave