Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


Elektronikus Európa

Az európai integráció motorja, az Európai Bizottság továbblépett a korábban jelzett dokumentumok által megkezdett úton, amikor 1996 novemberében nyilvánosságra hozta az „Európa a globális információs társadalom élvonalában: folyamatos akcióterv”-ét, melynek célja összefoglalni azokat a kiemelt jelentőségű feladatokat, amelyek szükségesek az információs társadalom továbbviteléhez.499 Az alapvető kérdés az információgazdálkodás újraszervezése körül fogalmazódott meg, miszerint a leghatékonyabb (és ezáltal legversenyképesebb) működés a szereplők minőségétől függetlenül akkor érhető el, ha az információáramlást a lehető leggyorsabban és legszélesebb körben megvalósítják. Az EU az 1990-es évek kezdetétől elkötelezte magát a távközlés- és hálózatszolgáltatás liberalizációja mellett, ebbe a gondolatmenetbe tökéletesen beleillett az internet által megvalósított decentralizált információszervezési modell. Az internetpenetráció világviszonylatban alacsony mutatói, illetve a nyújtott lehetőségek egyöntetűen kívánatos célként fogalmazták meg a széles körű internet-hozzáférés biztosítását, megvalósítva ezzel az információs társadalom valamennyi szereplőjének összekapcsolását. Talán túlzottan is internetközpontú volt az EU 1996–1999 közötti IT politikája, az azonban vitathatatlan, hogy az akkor lefektetett infrastruktúra nélkül nem lett volna érdemi továbblépésre lehetőség.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave