Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A nemzeti személyi azonosítók használata

A személyek azonosítására szolgáló, különböző módon képzett számkombinációt több államban is alkalmaznak az állami nyilvántartásokban. Ezeknek az azonosítóknak az a kifejezett előnye, hogy tíz-tizenkét karakter segítségével azonosíthatóvá tesznek minden egyes állampolgárt, és ez a körülmény rendkívüli módon leegyszerűsíti az adatbázisok használatát. Az ilyen azonosítókat használó országokban az állam polgáraihoz általában a születésükkor „hozzárendelik” a számokat, a bevándorlók pedig általában az adott államban történő letelepedésükkor kapják meg az azonosítókat. Általánosságban véve elmondható az, hogy az ilyen azonosítók használatának elterjedése összefüggésben van azzal, hogy az illető államban a polgárok hogyan viszonyulnak a saját államukhoz. A skandináv államokban nem nyilvánul meg olyan ellenérzés az ilyen azonosítók használatával szemben, mint például hazánkban, de akadnak olyan államok is (például Olaszország), ahol az állampolgárokra tekintettel nem került sor ilyen típusú nyilvántartás kialakítására.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave