Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Biografikus kérdéskultúra

A műveket az alkotói életrajzok felől megközelítő kérdéskultúra inkább eltávolítja az olvasót a szövegektől, minthogy segítené a jelentésteremtődés folyamatainak megnyitását. Az olvasóvá nevelés pedig elvárja, hogy a tanulók maguk is képesek legyenek kérdésfeltevésre, amikor a befogadást már nem az iskola, nem az irodalomórai kánonképzés alakítja elsődlegesen. Amikor az irodalomtanítás a műveltségeszmény megteremtése és közvetítése felől értelmezi az irodalomórák feladatait, megnyithatjuk a szöveggel való találkozást a szerző irányába, bizonyos alkotói életművek befogadásakor a megértés újabb lehetőségét adhatja a biografikus olvasat vagy a társadalmi-történelmi narratívák megalkotása. Ez utóbbi eset valósul meg például Radnóti Miklós posztumusz kötetének vagy Babits Mihály Húsvét előtt, Fortissimo és Balázsolás című verseinek olvasásakor, illetve tanításakor. A biográfia, a világháború és a holokauszt kánonképző narratívájának megtanítása, illetve megalkotása természetesen hozzájárul az értő befogadáshoz, mindemellett a nyelvben létező esztétikai tapasztalat születésének folyamataival egyidejűleg végbemenő megértést céloz meg. Az alkotói életmű ismeretére épített műértelmezés bizonyos esetekben gondolatébresztő, de nem léphet a műalkotás nyelvi-poétikai összetettségét feltáró munka helyére.

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave