Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/fonts/TeX/fontdata.js

Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Fokozott vitalitás

Karl Ludwig Pfeiffer olyan művészi ingerek által kiváltott, tehát esztétikai jellegű „felfokozott tapasztalati formákról” értekezik, amelyek kivétel nélkül tételezik a testi (motorikus) részvétel minimumát, vagyis az esztétika szerinte nem rázhatja le magáról az izmokra, sőt a zsigerekre, vagy legalábbis a nem nyelvi performanciára irányuló érzékenységre visszavezethető eredetét (Pfeiffer 2005: 12, 60.). A zene, a látványosság, a közös testi részvétel és a különféle fantáziavezérelt összetevők változó konfigurációira figyel – koncert, felolvasóest, színház, showműsorok –, miközben alaptézise, hogy a vitális (testies) cselekvési láncolatok híján a közösségi és privát életformák kulturális szempontból mintegy „kiszáradnának”, majdan pedig „cselekvőképességüket” is elvesztenék. Vagyis nem elég a puszta szellemi üzenet, a puszta jelentés a kultúraáramlásban (Pfeiffer 2005: 21–25.). Pfeiffer az „erős”, vagyis egyszerre szellemi és testi tapasztalatot „fokozott vitalitásként” érti.

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave