Az irodalomtanítás aktuális kihívásai
Kreatív interpretáció
- Toldi estéje: Próbáld elslammelni (→ http://slampoetry.hu/2013/10/30/kis-hazaislam-tortenet-letoltheto-pdf/), vagy legalább a szövegét megírni, miért küldenéd el melegebb éghajlatra azokat, akik úgy gondolkodnak/nem úgy gondolkodnak, mint az öreg Toldi!
- Sejtelem: Gyűjts példákat a betakarítás motívuma mellé a magyar- és világirodalomból az utolsó ítélet, a „végelszámolás” különféle metaforáira! Alkoss belőlük szövegmontázst, középpontban az Arany Jánoséval! Hasonlít ez az (agrokulturális) „örök körforgás” felfogás az ún. vanitashagyományra? (Ez utóbbi mélyebb megismeréséhez → https://www.google.hu/search?q=vanitas&espv=2&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiVlqLf06vKAhXE_3IKHbnACTYQsAQIGQ#)
- Letészem a lantot: Hipertextesítsd a szöveget! Legyenek elágazások képek, dallamok, más szövegek, kommentárok felé egyaránt! A ’lant’ jó eséllyel az egyik fő „információs csomópont” lesz…
- Őszikék: A Rájátszás – költészet popritmusban c. projektet alapul véve (→ http://www.rajatszas.hu/) tervezd meg, hogyan, milyen zenészekkel „slágeresítenéd” a költeményt? Hogyan nézne ki a lemez borítója?
- Arany János: Konstruáld meg Arany János facebook-profilját! Vajon milyen sorozatokat, zenéket lájkolna, ha ma élne? Legalább egy hétig vezesd ezt a profilt, kommentelgess, posztolj, mintha csak a 21. századi Arany lennél!
- Arany János: A József Attila Kör Suit Up! – Írók öltönyben c. projektjének szellemében (→ https://www.google.com/search?q=suit+up+%C3%ADr%C3%B3k+%C3%B6lt%C3%B6nyben&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiVzL_k0ZLrAhWLAxAIHY8eDQcQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1366&bih=625), megfelelő számítógépes program segítségével alkoss meg egy saját „Arany Jánost” olyan öltönyben, olyan külsővel és arccal, ahogyan szerinted manapság kinézne, vagy ahogyan benned él!
Tartalomjegyzék
- Az irodalomtanítás aktuális kihívásai
- Impresszum
- Előszó
- I. Az irodalomtanítás világtendenciái • Mintázatok, problémák, dilemmák és praxisok
- II. A tananyag-elrendezés, a tantervi logika kérdései az irodalomtanításban
- III. Az irodalomelméleti transzfer problémaköre • Az irodalomelméleti metanyelv középiskolai „lefordítandósága”
- IV. Performativitás és irodalomtanítás – az elmélet másikja • (Fesztivalizáció, reflektált élményközpontúság)
- V. Vitás kérdések a kötelező olvasmányok körül
- VI. A populáris kultúra és irodalom tanításának lehetőségei
- VII. Kortárs magyar próza az irodalomórán • Grecsó Krisztián Vera című regénye
- VIII. Az online generáció és az irodalomtanítás • Digitális eszközhasználat az irodalomórán
- IX. A kreatív írás szerepe az irodalomtanításban
- X. Film és szépirodalom párbeszéd-lehetőségei • Kosztolányi Dezső Édes Anna című regénye a Fábri Zoltán-féle adaptáció tükrében
Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2024
ISBN: 978 963 615 183 6
Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.
A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.
Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//
BibTeXEndNoteMendeleyZotero