Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Bevezetés

A kötelező olvasmányok megválasztásának és tanításának kérdése a pedagógia és az oktatásügy azon ritka problémái közé tartozik, amelyek a szűkebb értelemben vett szakmai közösségen túlmutatva is képesek komoly vitákat generálni. A folyton újraéledő, heves érzelmi reakcióktól sem mentes polémiát általában élénk médiaérdeklődés is övezi, aminek következtében a kérdés gyakran túlságosan leegyszerűsítve válik a közbeszéd tárgyává. A publicisztikai nyilvánosság ugyanis az oktatáspolitikai, didaktikai vagy épp a tananyagot érintő vitákban a magyartanítás számtalan problémáját a kötelező olvasmányok kérdésére szűkíti le. Jellemző, hogy a 2020-ban bevezetett Nemzeti Alaptanterv esetében is az irodalom tantárgy körüli vita kapta a legnagyobb nyilvánosságot a napi sajtóban, miközben a szakmai jellegű kifogásokat, módszertani megfontolásokat mellőzve csak az bírt hírértékkel, hogy kik kerültek be az olvasandó szerzők közé, és kiknek a szövegeit vették ki az iskolai kánonból. Fenyő D. György szerint ez azt mutatja, hogy a kötelező olvasmányok és az irodalomtanítás közötti kapcsolat egyszerre értelmezhető metonimikusan és metaforikusan: a kötelezők egyrészt mint „részek” valójában a tanított tananyag egészének hordozóiként foghatók fel, másrészt pedig az irodalomtanítás különböző elképzeléseinek szimbolikus leképezéseként is értelmezhetők (Fenyő D. 2013: 66; Fenyő D. 2017: 74–75.). A kötelezők körül kibontakozó társadalmi vitákban a leggyakrabban az alábbi poláris ellentétek rekonstruálhatók (Gordon Győri 2009):

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave