Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Az értékalapú megkülönböztetés kérdései

Ahhoz, hogy meggyőzően érvelni lehessen a popkulturális produktumok irodalomtanításban való felhasználása mellett, érdemes röviden áttekinteni, hogy miért nem szerencsés kritika nélkül elfogadnunk azokat az interpretációs kereteket, amelyek elit- és a populáris kultúra értékalapú megkülönböztetésére épülnek. Mint már említettük, a közgondolkodást és részben a kritikai diskurzust is meghatározza az az alapellentét, amelynek lényege, hogy „az elit- és a tömegkultúra közti szakadék feltételezése mélyén radikális értékkülönbségek rejlenek: a magas irodalom felől túlságosan könnyűnek találtatik a népszerű, az utóbbi irányából pedig unalmasnak vagy éppen sznobnak a másik” (Veres 2009: 16.). Mint arra Benyovszky Krisztián rámutat, ebből is következik, hogy azok számára, akik a popularitás kulturális értékével – és persze ezzel összefüggésben taníthatóságának kérdésével – igyekeznek számot vetni, nagyjából két véglet rajzolódik ki: a démonizáló és a rajongó attitűd (Benyovszky 2019: 31.). Az előbbit a teljes elutasítás jellemzi, amelynek érvkészlete többek között a könnyed kultúrafogyasztás kártékonyságát, a tömegek manipulálhatóságának romboló következményeit, a szellemi-erkölcsi-ízlésbeli elkorcsosulást emlegeti (példaként említhető a frankfurti iskola, azon belül is elsősorban Theodor W. Adorno tömegkultúra-kritikája), míg az utóbbi a kritikus szemléletet mellőzve az élményalapú azonosulás gesztusával közelít a populáris kultúra termékeihez. A továbbiakban a két szélsőséges álláspont végleteit elkerülve – a teljesség igénye nélkül és főként az irodalomra vonatkozó példákra koncentrálva – összefoglaló jelleggel néhány olyan megállapítást idézünk, amely megkérdőjelezi az elit- és populáris kultúra értékelvű szembeállításának egy-egy jól ismert sztereotípiáját:

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave