Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Összefüggések egy szövegelemzés példáján

A kortárs irodalmi szövegek megjelenhetnek a tanórán a tananyagkánon részévé vált klasszikus irodalmi művek mellett párbeszéd-lehetőségeket teremtve a téma, a beszédmódok vagy a látásmódok felől is. A klasszikus kötelező olvasmányok mellé a tematikus tananyag-elrendezés mentén haladva beléphetnek kortárs szövegek is. E fejezet erre a lehetőségre mutat rá Grecsó Krisztián Vera című regényének esetében. A 8. évfolyam olvasmányai között szerepelnek olyan ifjúsági regényekként is olvasott művek, melyek az iskola világába vezetik be az olvasót, a gyermek és a felnőtt nézőpontjának összevillantásával teremtve meg a másképp látásból származó, értelmezésre váró (olvasási) tapasztalatok megbeszélésének helyzeteit. Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című műve, mely évtizedek óta szerepel a 8. évfolyam tananyagában, nem egyértelműen ifjúsági regény, hiszen beszélhetünk a szöveg szimbolikus olvasata szerint olyan példázatosságról is, mely túlmutat a főszereplő adott élethelyzetének értelmezésén, így inkább az idősebb korosztály olvasmánya lehetne. A regény kötelező olvasmányként folyamatosan kialakítja azt a kritikai viszonyulást, mely megkérdőjelezi a mű tananyagkánonban kialakult helyét. A regény olvasása az irodalomórán többek között azt a feladatot szabja a magyartanár számára, hogy az olvasási tapasztalatok sokféleségének teret engedő olvasmánykínálatot állítson össze a tanulóknak – közben alkalmazkodva a tantervi tartalomhoz –, és így a szövegek együtt olvasásában formálódó beszédtér nyílhasson meg a diákok előtt, akár az irodalom- és kultúrtörténeti távlatokat is megteremtő értelmezőtevékenység keretei között. A 8. évfolyam kötelező olvasmányai között szerepelhet a próbatételeket teremtő iskolai világban játszódó történetet elbeszélő Szabó Magda-regény, az Abigél is, melyben az otthon biztonságából kikerülő gyermekszereplő megküzd az idegenségtapasztalattal, és mind a kollégiumi növendékek, mind a felnőttek világában segítőkre talál. A regény értelmezési lehetőségeit megközelíthetjük a kalandos lányregény és a történelmi regény olvasata felől is.

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave