Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Összegzés

A regény iskolai olvasmányként olyan témákat vet fel, melyek a kamaszok gondolkodását is foglalkoztatják. A műnek az itt tárgyalt, a témafelvetések mentén haladó értelmezése mellett kínálkoznak további lehetséges olvasatai is: a családregény, az 1980-as évek világát megmutató történelmi regény és a lélektani regény olvasási tapasztalatai is beléphetnek a szöveg jelentés-összefüggéseinek értelmezésébe. A regény nyelvi-poétikai megalkotottságának, így például nyelvi regisztereinek, elbeszélői és szereplői nézőpontjainak a bevonása a művel folytatott párbeszédbe természetesen kiegészítik a tematikus-motivikus összefüggések mentén haladó olvasást. Ha a regényt 8. évfolyamon, az iskola és a kiskamaszok világát tematizáló olvasmányok között helyezzük el, még nem feltétlenül fogunk elsődlegesen műfaji hagyományban, irodalomtörténeti narratívában gondolkodni, de természetesen nem mondunk le róla, hiszen a befogadói horizonton esztétikumot létrehozó irodalmi mű jelenik meg. Ehhez az olvasáshoz maga a regény is teremt kontextust a nyitólapon olvasható idézetekkel, melyek Szabó Magda Abigél és Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényeiből származnak. Az irodalomtörténeti hagyomány-összefüggés megteremtése a kortárs irodalom felől úgy indulhat el, hogy arra az irodalomtanítás a későbbiekben is támaszkodhat.

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave