Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Bevezetés

A generációkutatás eredményei gondolatébresztőek a pedagógiai gyakorlat számára is. A generációelméletek a jelenlegi középiskolás diákokat születési idejük, kommunikációs stílusuk és eszközeik, illetve a technológiához való viszonyuk alapján az úgynevezett Z generációba sorolják (Prensky 2001), s jellemzőiket a korábbi nemzedékekhez képest radikálisan megváltozott tapasztalatszerzésnek és gondolkodásmódnak a jegyében gyűjtik össze. Ezek a diákok – a korábbi generációkhoz képest – többek között másképp dolgozzák fel a környezetükből érkező információkat, másként tárolják és hívják elő azokat, másképp értelmezik a szabályokhoz és a tekintélyhez való viszonyt, másképp alakul a koncentrálóképességük és a munkatempójuk is. Ez a nemzedék rutinszerűen tölt le vagy fel digitális tartalmakat, hoz létre információmegosztásra és kapcsolattartásra alkalmas felületeket, keres adatokat az interneten. A spontán és természetes eszközhasználatnak köszönhetően gyorsabb az információszerzésük, mintha nyomtatott forrásokhoz fordulnának, ugyanakkor épp a rendelkezésre álló nyomtatott könyvekhez való hozzáférés terén lehet szükségük segítségre, vagy legalább arra, hogy megmutassuk nekik egy másik tudásmodell, egy még mindig érvényes és hiteles gondolkodási paradigma lehetőségeit a tanulásban. A technológiai jártasságra épülő generációs besorolásokon túl ma már beszél a szakirodalom digitális bölcsességről is, mely a technológia körültekintő használata alapján újraértelmezi az úgynevezett digitális bennszülöttek és bevándorlók közötti határt (bővebben Lévai 2014: 62–69.). A tanárnak is szüksége van azokra a kompetenciákra, melyekkel meg tudja valósítani a tudásmegosztást és a tanulásszervezést a digitális vagy online világban otthonosan mozgó diákok között. A jelenlegi tanárjelöltek abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy generációs vonatkozásban, eszközhasználatuk lehetőségeinek tekintetében nem állnak messze a tanítandó diákoktól. A fejezet azzal a céllal született, hogy bemutasson az irodalomtanításban is alkalmazható online feladatokat, melyek egyrészt támaszkodnak a digitális eszközökre, az online elérhető felületekre, másrészt elvárják a szövegekkel való értő találkozást, a „hagyományos” olvasást is (kapcsolódó szakirodalom: Molnár–Fejes: 2021).

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave