Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Mivel szembesít a magyar pedagógiatörténet?

A káptalani iskolák középkori klerikusműveltsége jól mutatja azt a közeget, ahonnan az irodalom nevezetű tantárgy útjára indult. Már alapfokon az első helyen állt az olvasás és a betűvetés (lectura), a grammatika, illetve a szövegmemorizálás. Középszinten a teljes (ekkor még latin) nyelvtan elsajátítása volt a cél, az ún. diktámen pedig magába foglalta a retorikát, fogalmazást és a verselést is. Az egyik didaktikai cél ekkor, hogy a diákok a klasszikus művek jelentését és mondanivalóját könnyen fel tudják fogni (Sipos 2003: 7.). A 18. századi kollégiumi műveltség a klasszikusok imitálását, memorizálását, illetve a grammatika és retorika különféle antik mintapéldák (pl. Cicero, Vergilius) alapján történő elsajátítását jelentette, bár a félmúlt irodalmi celebritásait, például Corneille-t is olvasták a felsőbb poétikai osztályban. Az irodalom ekkor még nem jelent meg tatárgyként (Sipos 2003: 13.).

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave