Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


A történeti horizont felvillantása

Mindaz, ami manapság kreatív írásként jön szóba, szerves része volt például a 18. század magyar kollégiumi (deákos) kultúrájának is, iskolai keretek között, a klasszikus auktorok imitálásának formájában. Köztudott, hogy ennek a fajta „versengő” utánzásnak volt az egyik korabeli mestere a virtuóz Csokonai Vitéz Mihály. A 20. század elejéről a Négyesy-szeminárium tekinthető az egyik leghíresebb egykori kreatív műhelynek, de a 20. század második feléből is lehet szigetszerű példákat hozni (pl. az irodalomtudós, költő és műfordító Lator László szemináriumait az ELTE-n). A módszeres írásgyakorlatként értett (kreatív) írás nálunk lényegében a második világháborúig folytonosnak tekinthető a standard, elsősorban középszintű közoktatásban (Klebelsberg Kunó 1924-es kulturális reformprogramjának irodalmi tantervében például állandó elem szerkesztéssel és anyaggyűjtéssel egybekötött havi házidolgozat formájában; vö. Sipos 2003: 24–28.). Ezt követően azonban olyan hiátus keletkezett, amelynek következtében az illető praxis csak a kétezres években kezdett újra éledezni, jellemzően az egyetemi szférában, kiegészítő képzések formájában. (Azzal együtt, hogy az egyetemeken a 20. században valójában mindvégig jelen volt az, amit ma kreatív írásnak nevezünk, ám jóval esetlegesebb megvalósulásokkal, egy-egy személyiséghez kötődően, mint azt a megelőző Négyesy- és Lator-példák is bizonyítják.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave