Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Az amerikai modellváltás tanulságai

Mint Sári B. László kifejti, az Amerikai Egyesült Államokban egy egyre kisebb felvevőpiaccal és egyre nagyobb túltermelési válsággal küszködő „iparág” vívódásának lehetünk tanúi. Ezért a kialakult helyzetért – több más tényezővel egyetemben – a kreatív írás kurzusoknak az amerikai felsőoktatásban történt intézményesülése, illetve a második világháborút követő radikális előretörése tehető felelőssé. Kezdetben a kreatív írás tanítása oktatási kísérletként bontakozott ki, egy olyan elképzelés gyakorlatba történő átültetéseként, amely szerint az írással, és annak meghosszabbításaként az irodalommal való foglalkozás nem csupán tudományos vagy haszonelvű elképzelések mentén történhet, hanem önmagáért is. A nyelvészeti (filológiai) és történeti (pozitivista) tudományos érdeklődéssel és a munkaerőpiaci-utilitarista szempontokat kitüntető írásoktatással szemben ugyanis a kreatív írás korai képviselői az irodalomra elsősorban élő tapasztalati mezőként tekintettek, s pedagógiai célkitűzéseikben az irodalom művelése során a megértést elválaszthatatlannak vélték az alkotói folyamatban történő megmerítkezéstől. Legfontosabb előfeltevésük szerint az irodalom leginkább tehát művelése során érthető meg és sajátítható el, ez a gyakorlat pedig, legalábbis részben, autotelikus: tudást és praxist egyesítő életvitel – melyet az antik hagyomány az elméleti-teoretikus tudás (szófia) és a technikai-kézműves tudás (tekhné) ötvözőjeként elgondolt szituatív gyakorlati életbölcsesség, helyzetmegoldó talpraesett ügyesség, praktikus intelligencia, vagyis a fronézis fogalmával írt le –, melynek nincsen közvetlen haszna, ám ez a tulajdonsága garantálja egyben autonómiáját. A kreatív írás nem Wissenschaft (tudomány), hanem Bildung (képzés, nevelődés) (Sári B. 2015: 5.).

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave