Bodrogi Ferenc Máté (szerk.)

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai


Elméleti összefüggések

Hans Robert Jauss az esztétikai tapasztalat alapvető feltételeként mutatja be az irodalommal való érdemi találkozás esztétikai élvezetként történő megjelenését a tárgyélvezet és az önélvezet közötti „lebegésben”, melyben a befogadó – egy időre kiszabadulva mindennapi egzisztenciájából – megtapasztalhatja önmagát, amint elsajátít valamilyen tapasztalatot a világ értelméről, amit számára saját teremtő tevékenysége vagy egy másik tapasztalatának átvétele tárhat fel, illetve mások helyeslése megerősíthet. A poieszisz (poézis), aisztheszisz (esztézis-esztétika) és katharszisz (katarzis) esztétikai alaptapasztalatainak újraértelmezésével Jauss ezen folyamat differenciált megközelítését végzi el. Ilyeténképpen az alkotás és hermeneutikai társalkotás produktív (poieszisz), az érzéki megismerés és látó újrafelismerés receptív (aisztheszisz), illetve a társas–kommunikatív, identifikáló–cselekedtető katartikus (katharszisz) hatásmechanizmusok alapélményei lesznek nála az élvezve ítélő, eszményi esztétikai magatartás biztosítékai (Jauss 1999: 171–177.). Számunkra ebből az alapvető triádból nyilvánvalóan az első a legfontosabb most, mely szerint még az olvasás is produktív társalkotás – hát még a kreatív, artisztikus írás…

Az irodalomtanítás aktuális kihívásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 183 6

Tankönyvünk a magyarországi irodalomtanítás aktuális kihívásait, problémáit, dilemmáit igyekszik körüljárni. A fejezetekben megképződő, egymással is szorosan összefüggő súlypontok erőteljesen perspektívafüggőek, ugyanakkor egy érvényesnek vélt térképét jelenítik meg mindannak, amivel manapság a magyar irodalomtanítás – úgy is, mint szakmódszertan és kulturális gyakorlat – szembesülni kénytelen. Ezzel együtt áttekinteni törekszik azokat a folyamatosan velünk élő, avagy vissza-visszatérő kérdéseket is, amelyeket ajánlatos újra és újra átgondolnia mindenkinek, aki irodalomtanításra adta a fejét.

A kötet elsősorban oktatási segédanyag (akár tananyagként, vizsgaanyagként is), vagyis magyar szakos egyetemi hallgatók számára készült, de remény szerint haszonnal forgathatják mindazok a gyakorló kollégák is, akiknek igényük van rá, hogy szakmájuk általános kihívásairól folyamatosan gondolkodjanak. Egyszerre hozza játékba az egyes témákat érintő kurrens, releváns szakirodalmat, s lépteti be azokat a régebbi alapszövegeket is, amelyeket „klasszikusoknak”, megkerülhetetleneknek tekint. Egy olyan átfogó körképet kíván tehát adni, amely nélkülözhetetlennek tűnik ahhoz, hogy kellően felvértezve kerüljön a tanulók közé a pályakezdő, illetve friss és rugalmas maradjon az akár már pályájának végén járó szenior magyartanár is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bodrogi-az-irodalomtanitas-aktualis-kihivasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave