Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A tükörelv

Az egy adott szóalakon belül megjelenő (megjelenni képes) toldalékok sorrendjének szabályosságai, illetve e szabályosságok „mélyebb” magyarázata hosszú ideje foglalkoztatja a nyelv kutatóit, és természetesen mi sem kerülhetjük meg a kérdést: milyen tényezők befolyásolják, szabják meg e sorrendet? Ismeretesek bizonyos általános szabályok, tendenciák, melyek azonban legfeljebb részben fedik le a kérdéskört, és / vagy meglehetősen informális, gyakran különbözőképpen érthető fogalmakra épülnek. Példaképp hozható az a már-már közhelyszerű megállapítás, hogy a képzők közelebb állnak a szótőhöz, mint az egyéb, általában a ragok széles kategóriájába sorolt toldalékok. A világ sok nyelvét megvizsgálva ez az állítás valóban érvényesnek látszik, két szempontból mégis problémás az egzaktság igényével fellépő vizsgálódás számára: egyfelől semmit nem mond a különféle képzők, ill. a különféle inflexiós toldalékok (jelek és ragok) egymás közötti sorrendjéről, másfelől igen könnyen a körkörösség csapdájába csalja az óvatlan szemlélőt. A ragok osztályának egyik gyakran emlegetett meghatározója ugyanis az a tulajdonságuk, hogy nem követheti őket más toldalék, vagy legalábbis más nem rag jellegű toldalék. Ha élni kívánunk ezzel a (rész)definícióval, akkor az a kijelentés, hogy a szuffixumok között a képzők megelőzik a ragokat, valójában tautológia.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave