Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A személyes névmások szintaktikai kategóriája

A két osztály felállítása tehát kellőképpen és sokrétűen indokolt, ezután azt kellene felderíteni, szerkezetileg számot tudunk-e adni e különbségeikről. Kiindulópontul a számjelölést érintő eltérés szolgálhat: ha az 1. és 2. személyű alakok inherensen számjelöltek, akkor összefüggést tehetünk fel köztük és a szintaktikai Num kategória (ill. tartománya) között. A 3. személyű alakok esetében ugyanakkor a Num-pozíciót szokásos módon a többesjel ({pl}) tölti ki. Ha továbbá az indexekkel reprezentálható határozott vonatkozást a D kategóriával társítjuk (ami elég kézenfekvő, hiszen a D-vel, azaz pl. határozott névelővel ellátott kifejezések tipikusan határozott referenciájúak), akkor a 3. személyű névmási tövet D alatt kell beillesztenünk, az 1. és 2. személyűeket viszont nem. E feltevések alapján a következő minimális reprezentációkhoz jutunk:

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave