Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Képzők

Az alábbiakban a későbbi elemzésekben felhasznált képzőket vesszük számba. Elsősorban a termékeny (produktív) képzőkre összpontosítunk, azonban ha a képző termékeny volta bizonytalan vagy a képző nem termékeny, de gyakori, általában a felsorolásban szerepel (ekkor kapcsos zárójelben általában megadjuk a képzett alakok számát). Termékenység alatt természetesen nem értjük azt, hogy a képző minden tőelemhez csatlakozhat; a képzők szelektálják a töveket, ahogyan kategória (szófaj) szerint, úgy gyakran jelentés vagy hangalak szerint is. Nem termékeny (improduktív) képzőknél amellett, hogy új szavakat nem alkothatunk velük, általában a fenti esetekbe nem illő egyedi (lexikális) szelekciót találunk. A képzők csoportosítását a hagyományos módon a tő és a képzett szó kategóriája alapján adjuk meg, a strukturalista hagyományoknak megfelelően a disztribúció alapján négy kategóriát tételezve fel: főnév, melléknév (ide tartoznak a jelentésükben számokra utalók), ige, határozó (adverbium). A fontosabbnak tartott fonológiai információkat az adott képző után közöljük. Egyéb nem fonológiai (szemantikai, lexikális) tulajdonságokkal nem foglalkozunk. Az egyértelműen nem produktív képzőket kereszttel (†) jelöltük meg. A ] jelölés a képzőnek arra a morfofonológiai tulajdonságára utal, hogy a tővégi nyílt magánhangzót a képző nem nyújtja, a jel pedig azt mutatja, hogy a képző a szótő utolsó magánhangzóját levágja (tőcsonkító). A nagybetűk a több magánhangzó-változatot mutatják, a zárójel pedig azt, hogy—ha erre külön nem utalunk—a képző eleji magánhangzó magánhangzóra végződő tövek után nem jelenik meg. Azokat a képzőket, amelyek után semmilyen más toldalék nem állhat, a } jel zárja le.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave