Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Szakirodalmi hivatkozások

A szóképzés generatív tárgyalására vonatkozóan még ma is alapműnek számít Aronoff (1976). A szóképző szabályokra és a képzett szavak belső szerkezetére vonatkozóan lásd Anderson (1992). A szóképzés és a ragozás egymástól való elhatárolásával kapcsolatos problémák részletes tárgyalását Wurzel (1984)-ben, ill. angol nyelven Wurzel (1989)-ben, és Dressler (1989)-ben találhatjuk. A szóképzés termékenységére vonatkozóan lásd Dressler (1997) és Dressler–Ladányi (1998, 2000), valamint Ladányi (1999). A lexikai akadályozást lásd részletesebben Rainer (1988)-ban. A homonímia elkerülésének elvét Carstairs-McCarthy (1992) tárgyalja. A jelen fejezet É. Kiss–Kiefer–Siptár (1998) szóképzésről szóló részének átdolgozott és lényegesen bővített változata.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave