Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A szótár

A szótár szűkebb értelemben a nyelv „önkényes” jeleinek tárháza, azoké a szavaké (helyesebben lexikai elemeké: a szótár szavaknál nagyobb egységeket is tartalmazhat), amelyek vagy tőszavak, vagy pedig ma már nem termékeny morfológiai szabályok eredményei. A morfológia ezzel szemben produktív módon potenciális szavakat állít elő, amelyeknek jelentése is előre jelezhető. Ebben az esetben a szótár és a morfológia két külön komponens, a kettő azonban ugyanazt a szerepet tölti be: mindkettő szavakat szolgáltat a szintaxis számára. A két komponens természetesen nem lehet független egymástól: először is a morfológia a szótár elemein működik. Így például a néz a szótár eleme, a néz+eget és a néz+eget+és alakzatokat viszont a morfológia állítja elő. A két komponens kapcsolatrendszere azonban más módon is megnyilvánul. Bizonyos esetekben azért nem alkotunk új szót, mert már van egy azonos jelentésű létező szó a szótárban: például a gyűlölés potenciális szó a szótárban már létező gyűlölet szó miatt nem jön létre. Ugyanez vonatkozik a ragozásra is. Az angolban például az elvileg szabályos womans ’nők’ többes alakot a szótárban jelen lévő szabálytalan többes alakú women miatt nem hozzuk létre. Ezt a jelenséget lexikai akadályozásnak (’blocking’) nevezzük. A morfológiának ebből következőleg mindig figyelemmel kell lennie arra, hogy mi található a szótárban.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave